• Rehabilitacja neurologiczna

  indywidualna reedukacja funkcji ruchowych

  więcej
 • Rehabilitacja w sporcie

  Diagnostyka, fizjoterapia, treningi

  więcej
 • Rehabilitacja domowa

  Rehabilitacja w miejscu zgłoszenia

  więcej
 • Mali pacjenci

  Opieka fizjoterapeutyczna dla dzieci i niemowląt

  więcej
 • Rehabilitacja urazowa

  Terapia kontuzji i profilaktyka urazowa

  więcej
 • Odruchy u niemowląt - tabela testów dla Mam

  Dla przyszłych i świeżo upieczonych Mam przybliżamy pojęcie odruchów pierwotnych które obserwujemy u niemowląt.

  Poniżej znajdziecie tabelę najważniejszych odruchów fizjologicznych i patologicznych u noworodków i niemowląt. Dzięki niej samodzielnie możesz sprawdzić, czy Twój maluch rozwija się w prawidłowym kierunku i czy wykazuje objawy, które są wskazaniem do wizyty u lekarza lub fizjoterapeuty.

  FAQ:
  Czy odruchy noworodka są dla niego ważne i dlaczego?

  Reakcje odruchowe są bardzo istotnym elementem kształtującym i wpływającym na późniejszy rozwój psychofizyczny dziecka. Są źródłem bardzo ważnych informacji, np. o tym, czy dziecko bez problemu osiągnie tzw. kamienie milowe rozwoju, czyli fizjologiczne etapy rozwoju czynności motorycznych. 

  Czy muszę znać się na odruchach pierwotnych?

  Każdy noworodek i niemowlę pozostaje pod opieką pediatry, który podczas badań okresowych stwierdza jakość rozwoju motorycznego dziecka. Oprócz koniecznych i systematycznych wizyt u pediatry, warto także samodzielnie zapoznać się z podstawowymi ( i kluczowymi ) kwestiami nt. rozwoju malucha, co pozwoli Ci lepiej zrozumieć jego reakcje. Takimi kluczowymi kwestiami powinna być dla Ciebie znajomość podstawowych reakcji odruchowych niemowlęcia.

  Do czego służą odruchy pierwotne?

  Moment porodu jest dla niemowlęcia swoistym szokiem, spowodowanym nagłą zmianą środowiska życia. Noworodek, tuż po narodzinach szuka instynktownie tego, co utraciło wraz z przyjściem na świat. W brzuchu Mamy przez 9 miesięcy było przytulnie, bezpiecznie i spokojnie.  Wraz z przyjściem niemowlę zmuszone jest do obioru  ogromu bodźców, których jeszcze nie potrafi ich zinterpretować. Każda zmiana temperatury, nagły dźwięk, zmiana światła, zmiana pozycji, czynności pielęgnacyjne to wszystko wywołuje dość gwałtowane reakcje u noworodka. Nagle musi zacząć samo pobierać pokarm, samo oddychać i dążyć do zaspokajania swoich potrzeb. Jego stabilny świat zmienia się w świat chaosu, do którego powoli musi się przystosować. Aby przeżyć pierwsze tygodnie natura wyposażyła nas właśnie w odruchy pierwotne, które są mechanizmem obronnym na potencjalne zagrożenia i nadmiar bodźców zewnętrznych, z jakimi zmierza się noworodek.

  Aby pobrać tabelę odruchów klinij " pobierz artykuł" poniżej.

   

  pobierz artykuł...
A