• Rehabilitacja neurologiczna

  indywidualna reedukacja funkcji ruchowych

  więcej
 • Rehabilitacja w sporcie

  Diagnostyka, fizjoterapia, treningi

  więcej
 • Rehabilitacja domowa

  Rehabilitacja w miejscu zgłoszenia

  więcej
 • Mali pacjenci

  Opieka fizjoterapeutyczna dla dzieci i niemowląt

  więcej
 • Rehabilitacja urazowa

  Terapia kontuzji i profilaktyka urazowa

  więcej
 • Obrazowanie w dyskopatii

  Obrazowanie rezonansem magnetycznym lub obrazowanie roentgenowskie jest  źródłem informacji o kondycji kręgosłupa Pacjenta z objawami bólowymi. W stwierdzonej przez lekarza przepuklinie krążka stawowego (dyskopatia) stan kręgosłupa jest weryfikowany pod względem cech przepukliny. Celem terapii zazwyczaj jest w tym przypadku redukcja lub cofnięcie przepukliny poprzez rehabilitację. Wieloletnie obserwacje wskazują, że wynik obrazowania który wskazuje na obecność przepukliny nie zawsze jest przyczyną dolegliwości bólowych.
  Częstym zjawiskiem obserwowanym w rehabilitacji dyskopatii jest zmniejszenie lub całkowite ustąpienie dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa przy jednoczesnym braku zmian w obrazie RTG lub MRI.
  Rehabilitacja nastawiona na redukcję przepukliny jest błędnym postępowaniem, gdyż zjawisko repozycji krążka stawowego z przepukliną jest możliwe tylko i wyłącznie poprzez zabieg chirurgiczny. Fizycznie nie ma możliwości cofnięcia przepukliny poprzez zabiegi manualne czy też fizykalne.
  Pozytywny wynik rehabilitacji w takim przypadku jest efektem wpływu mobilizacji lub zabiegów fizykalnych na tkanki otaczające przepuklinę, ponieważ to one są przyczyną dolegliwości bólowych w dyskopatii.
  W rehabilitacji objawów związanych z obecnością przepukliny krążka stawowego kręgosłupa nie należy oczekiwać zmian w obrazie RTG lub MRI.
  Wskazana jest natomiast praca nad objawami pojawiającymi się w badaniu przedmiotowym Pacjenta. Rehabilitacja w dyskopatii jest niezwykle ważnym elementem leczenia, a świadomy wybór i znajomość technik pracy z Pacjentem z dyskopatią pomaga często całkowicie znieść objawy bólowe. Dlatego też przed terapią fizjoterapeuta zawsze powinien określić co i w jaki sposób może poprzez rehabiltację osiągnąć.   


   

A