• Rehabilitacja neurologiczna

  indywidualna reedukacja funkcji ruchowych

  więcej
 • Rehabilitacja w sporcie

  Diagnostyka, fizjoterapia, treningi

  więcej
 • Rehabilitacja domowa

  Rehabilitacja w miejscu zgłoszenia

  więcej
 • Mali pacjenci

  Opieka fizjoterapeutyczna dla dzieci i niemowląt

  więcej
 • Rehabilitacja urazowa

  Terapia kontuzji i profilaktyka urazowa

  więcej

Artykuly:

 • Odruchy u niemowląt - tabela testów dla Mam

  Dla przyszłych i świeżo upieczonych Mam przybliżamy pojęcie odruchów pierwotnych które obserwujemy u niemowląt.

  Poniżej znajdziecie tabelę najważniejszych odruchów fizjologicznych i patologicznych u noworodków i niemowląt. Dzięki niej samodzielnie możesz sprawdzić, czy Twój maluch rozwija się w prawidłowym kierunku i czy wykazuje objawy, które są wskazaniem do wizyty u lekarza lub fizjoterapeuty.

  FAQ:
  Czy odruchy noworodka są dla niego ważne i dlaczego?

  Reakcje odruchowe są bardzo istotnym elementem kształtującym i wpływającym na późniejszy rozwój psychofizyczny dziecka. Są źródłem bardzo ważnych informacji, np. o tym, czy dziecko bez problemu osiągnie tzw. kamienie milowe rozwoju, czyli fizjologiczne etapy rozwoju czynności motorycznych. 

  Czy muszę znać się na odruchach pierwotnych?

  Każdy noworodek i niemowlę pozostaje pod opieką pediatry, który podczas badań okresowych stwierdza jakość rozwoju motorycznego dziecka. Oprócz koniecznych i systematycznych wizyt u pediatry, warto także samodzielnie zapoznać się z podstawowymi ( i kluczowymi ) kwestiami nt. rozwoju malucha, co pozwoli Ci lepiej zrozumieć jego reakcje. Takimi kluczowymi kwestiami powinna być dla Ciebie znajomość podstawowych reakcji odruchowych niemowlęcia.

  Do czego służą odruchy pierwotne?

  Moment porodu jest dla niemowlęcia swoistym szokiem, spowodowanym nagłą zmianą środowiska życia. Noworodek, tuż po narodzinach szuka instynktownie tego, co utraciło wraz z przyjściem na świat. W brzuchu Mamy przez 9 miesięcy było przytulnie, bezpiecznie i spokojnie.  Wraz z przyjściem niemowlę zmuszone jest do obioru  ogromu bodźców, których jeszcze nie potrafi ich zinterpretować. Każda zmiana temperatury, nagły dźwięk, zmiana światła, zmiana pozycji, czynności pielęgnacyjne to wszystko wywołuje dość gwałtowane reakcje u noworodka. Nagle musi zacząć samo pobierać pokarm, samo oddychać i dążyć do zaspokajania swoich potrzeb. Jego stabilny świat zmienia się w świat chaosu, do którego powoli musi się przystosować. Aby przeżyć pierwsze tygodnie natura wyposażyła nas właśnie w odruchy pierwotne, które są mechanizmem obronnym na potencjalne zagrożenia i nadmiar bodźców zewnętrznych, z jakimi zmierza się noworodek.

  Aby pobrać tabelę odruchów klinij " pobierz artykuł" poniżej.

   

  pobierz artykuł...
 • Rehabilitacja w stwardniedniu rozsianym - wytyczne

  Stwardnienie rozsiane jak każda choroba układu nerwowego przebiegająca z zaburzeniami motorycznymi wymaga specjalistycznej rehabilitacji pod okiem terapeuty doświadczonego w pracy z Pacjentem z SM.

  Najważniejsze elementy rehabilitacji w SM to:

  - trening równoważny, angażujący określone grupy mięśniowe
  - utrzymanie prawidłowego napięcia czynnościowego mięśni - prawidłowa aktywność skurcz-rozkurcz
  - utrzymanie fizjologicznej długości mięśni - zapobieganie przykurczom
  - kontrola spastyki w ruchu - praca nad hamowaniem nadmiernego napięcia odpowiednimi pozycjami ułożeniowymi w trakcie ćwiczeń
  - !!! indywidualne podejście do problemu motorycznego Pacjenta, oparte o precyzyjną i kompleksową diagnostykę narządu ruchu
  - koncentracja na stabilizacji - wzmocnienie mięśni proksymalnych ( tułów, miednica, barki) powinno być pierwszym etapem w reedukacji funkcji ukladu nerwowo-mięśniowego. Brak stabilizacji proksymalnej uniemożliwia lub utrudnia prawidłowe czynności mięśni dystalnych ( czynności mięśni kończyn górnych i mięśni nóg).

  Zalecane metody pracy:
  - praca na piłce Swissball - trening równoważny
  - praca z oporem elastycznym- taśmy thera band
  - praca z Pacjentem metodą NDT Bobath zgodnie z fizjologicznymi etapami neurorozwojowymi pozwala na precyzyjne wykrycie, często ukrytych przyczyn zaburzeń motoryki ( pomaga w usprawnianiu funkcji podstawowych - bezpieczna i kontrolowana zmiana pozycji w leżeniu, wstawanie, siadanie).
  - praca z Pacjentem metodą PNF - pozwala na bezpieczne wzmocnienie mięśni w oparciu o ruchy wykonywane w czynnościach dnia codziennego ( chód, czynności chwytne ręki).
  - trening motoryczny z wykorzystaniem biofeedbacku

   

 • EMG - dynamiczne badanie aktywności mięśni

  EMG jest najbardziej precyzyjnym badaniem aktywności mięśniowej, pozwalającym uzyskać pełną wiedzę na temat przyczyn i przebiegu dysfunkcji motorycznej Pacjenta, co pozwala na dokładne zaplanowanie procesu rehabilitacji. Badanie EMG jest niezwykle użyteczne w diagnostyce zaburzeń chodu bez względu na podłoże choroby. Doskonale sprawdza się w rehabilitacji neurologicznej u Pacjentów po porażeniach nerwowo-mieśniowych, dystrofiach, udarach mózgowych, ale również w diagnostyce sportowej.
  Przykłady zastosowania badania emg:
  diagnostyka ruchowa w zaburzeniach neurologicznych u dzieci i dorosłych
  diagnostyka sportowa - ocena jakości wybranego treningu lub planowanie treningu sportowego
  diagnostyka ortopedyczna - ocena zaburzeń chodu u Pacjentów po endoprotezoplastyce stawu biodrowego, kolanowego,
  rehabilitacja - kontrola napięcia mięśniowego w trakcie terapii - dzięki czujnikom możemy precyzyjnie monitorować aktywność mięsniową w trakcie rehabilitacji Pacjenta
  Nasz system EMG jest całkowicie bezprzewodowy co przekłada się bezpośrednio na jakość badania i komfort Pacjenta.

  Badanie jest bezbolesne i nieinzwacyjne, nie wymaga konsultacji ani skierowań lekarskich.
  Obecnie jesteśmy jedyną firmą rehabilitacyjną w Polsce posiadającą całkowicie bezprzewodowy system czujników EMG.
 • Obrazowanie w dyskopatii

  Obrazowanie rezonansem magnetycznym lub obrazowanie roentgenowskie jest  źródłem informacji o kondycji kręgosłupa Pacjenta z objawami bólowymi. W stwierdzonej przez lekarza przepuklinie krążka stawowego (dyskopatia) stan kręgosłupa jest weryfikowany pod względem cech przepukliny. Celem terapii zazwyczaj jest w tym przypadku redukcja lub cofnięcie przepukliny poprzez rehabilitację. Wieloletnie obserwacje wskazują, że wynik obrazowania który wskazuje na obecność przepukliny nie zawsze jest przyczyną dolegliwości bólowych.
  Częstym zjawiskiem obserwowanym w rehabilitacji dyskopatii jest zmniejszenie lub całkowite ustąpienie dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa przy jednoczesnym braku zmian w obrazie RTG lub MRI.
  Rehabilitacja nastawiona na redukcję przepukliny jest błędnym postępowaniem, gdyż zjawisko repozycji krążka stawowego z przepukliną jest możliwe tylko i wyłącznie poprzez zabieg chirurgiczny. Fizycznie nie ma możliwości cofnięcia przepukliny poprzez zabiegi manualne czy też fizykalne.
  Pozytywny wynik rehabilitacji w takim przypadku jest efektem wpływu mobilizacji lub zabiegów fizykalnych na tkanki otaczające przepuklinę, ponieważ to one są przyczyną dolegliwości bólowych w dyskopatii.
  W rehabilitacji objawów związanych z obecnością przepukliny krążka stawowego kręgosłupa nie należy oczekiwać zmian w obrazie RTG lub MRI.
  Wskazana jest natomiast praca nad objawami pojawiającymi się w badaniu przedmiotowym Pacjenta. Rehabilitacja w dyskopatii jest niezwykle ważnym elementem leczenia, a świadomy wybór i znajomość technik pracy z Pacjentem z dyskopatią pomaga często całkowicie znieść objawy bólowe. Dlatego też przed terapią fizjoterapeuta zawsze powinien określić co i w jaki sposób może poprzez rehabiltację osiągnąć.   


   

A